İnterneti Değiştiren 15 Kişi

1. Larry Page ve Sergey Brin (Google)
Google dünyanın en büyük arama motorlarından birinin ve geliştiricisi olan şirketin adıdır.

Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı 1998’de 25 milyon dolar yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 10,000 civarında kişi çalıştırır.[1] Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital’ı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı firmalara özel web arama çözümleri de sunuyor.
Larry Page and Sergey Brin (Google)

2. Sir Tim Berners-Lee (World Wide Web)
1989’da HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuş olan bilgisayar profesörüdür.

Web’in babası kabul edilir. Aynı zamanda ilk Ağ tarayıcısı yazılımını, 1990 yılında, geliştirmiştir. 1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C’yi kurmuştur, halen de başkanlığını yapmaktadır.

İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi tarafından sör unvanı verilmiştir.

Kendisi şu anda World Wide Web Consortium’un (W3C) başkanı, MIT’de kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörüdür.
sir-tim-berners-lee.png

3. Mark Zuckerberg (Facebook)
Mark Elliot Zuckerberg, 14 Mayıs 1984’de New York eyaletine bağlı Dobbs Ferry de doğdu. Kendisi bilgisayar programcısı ve İnternet alanında faaliyet gösteren bir işadamıdır. İnternet sosyal ağ sistemi olan Facebook’un kurucusu ve başkanıdır. 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde öğrencilik zamanında Mark Zuckerberg tarafından yürütülen başarılı bir internet projesi olan Facebook şu an 64 milyon kullanıcıya sahiptir.
mark_zuckerberg_facebook.jpg

4. Shawn Fanning (Napster, Rupture)

İlk dosya paylaşım programını Napster’ı yapan kişi.

shawn_fanning_napster.gif

5. Kevin Rose (Digg)

Ünlü sosyal paylaşım(imleme) sitesi digg.com’un yaratıcısı

kevin-rose.jpg

6. Matt Mullenweg (WordPress)

Bugün dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan ünlü blog sistemi wordpressin kurucularından. Ayrıca kendisi Akismet’i yaratmıştır.

matt_mullenweg_wordpress.jpg

7. Bram Cohen (BitTorrent)

bramcohenap.jpg

8. Pierre Omidyar (eBay)

eBay, İnternet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesidir.

pierre_omidyar_ebay.jpg

9. Mike Morhaime (Blizzard Entertainment – World of Warcraft)

morhaime.jpg

10. Jimmy Wales (Wikipedia)

Geçtiğimiz aylarda ülkemizede gelen Jimmy Wales internet ansiklopedisi Wikipedia’nın kurucusu.

jimmy_wales_wikipedia.jpg

11. Craig Newmark (Craigslist)

craig_newmark_craiglist.jpg

12. Chad Hurley ve Steve Chen (YouTube)

Ünlü video paylaşım sitesi Youtube’un kurucuları.

youtube.jpg

13. David Filo ve Jerry Yang (Yahoo)

Yahoo! Inc., Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş bir portal.

İlk başlarda arama motoru olarak hizmet vermesine rağmen zamanla e-posta, anında mesajlaşma, e-posta grubu ve benzeri hizmetler de sunarak pazarda hâkim olmaya çalışmıştır. Yahoo! hizmetlerinin ulaşılabildiği Yahoo.com, günde 3 milyar sayfa gösterimiyle dünyanın en çok ziyaret edilen sitesidir.[1] Sunduğu hizmetlerden Yahoo Messenger özellikle ABD’de çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen, Türkçe olarak sunulmadığı ve MSN Messenger’ın Windows işletim sistemiyle birlikte gelmesi nedeniyle Türk kullanıcılar arasında pek tutulmamıştır. Sunduğu ücretsiz e-posta hizmetinin sığası “unlimited storage” sloganıyla bir ilk olarak sınırsızdır. Yahoo! Movie ve Yahoo! Music şu anda dünyanın en büyük arşivini ve altyapısını oluşturmaktadır. Söylenenlere göre Yahoo! Music dünyada tüm müzik sektörüne tek başına karşı koyabilecek güçtedir. Bunların dışında Yahoo! Hotjobs bölümünden iş arama olanağıda sunmakta. Yahoo! Finans bölümünden pekçok borsa endeksi ve hisse senedi hakkında ayrıntılı bilgiler alınabilmektedir. Yahoo! News bölümünden dünyadaki gelişmeler takip edilebilmekte ve Yahoo! Games bölümünde ise oyunlar oynanabilmektedir. Yahoo! Music dahilince sunulan Yahoo! LAUNCHcast Radio ise ilk içerikli online radyo olma özelliğine sahiptir. Kullanıcılar parçalara oy vererek kendi zevklerine göre kanal oluşturabilmekte ve bunu kaliteli bir sesle çevrim içi olarak dinleyebilmektedirler.

4 Şubat 2008 tarihinde Microsoft, Yahoo! Inc. için 44.6 milyar dolarlık bir teklif yapmıştır.

david_filo_jerry_yang_yahoo.jpg

14. Jack Ma (Alibaba)

Alibaba.com dünyanın bir numaralı e-ticaret sitelerinden biri olup, Çin’de yerel ve uluslararası ticaret için dünyanın ilk sirada gelen çevrimiçi piyasasıdır. Alibaba.com 200 ülke ve bölgeyi aşkın 3.5 milyon şirket faaliyet göstermektedir.

jack_ma_alibaba.jpg

15. Jeff Preston Bezos (Amazon)

Amazon.com, ilk kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesidir. Adını Amazon Nehri’nden alır.

Jeff Bezos tarafından 1994 yılında Amerika’nın Seattle şehrinde kurulan Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. Bugün Amazon’da, DVD, muzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır.

Amazon.com, Alexa.com, a9.com, 43things.com ve IMDb gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.

jeff_bezos_amazon.jpg

3 Cevaplar

 1. Volkan Kocaman dedi ki:

  Tam da "Google Hikayesi" kitabını okuyorken iyi geldi bu sayfa. İnsana acaba ben de birşeyler yapabilir miyim dedirtiyor ancak buradaki tüm isimlerin hayatlarını bilgisayara adamış birer süper coder olduklarını düşününce bir duruyorsunuz. Ortak noktaları düşünmekle kalmayıp algoritmasını da yazabilmelerinin sizden en önemli farkları olduklarını tekrar hatırlayınca da buruk bir durgunluk oluyor içinizde.

  Neyse, mütevazi bloguma dönüyorum ben 🙂

  Teşekkürler yazı için.

 2. MoviesPark dedi ki:

  Bizden de bir adam çıksın yaaa

 3. hakan dedi ki:

  Olanakların gücü ile başarıyı yakalamanın fotoğrafını çıkartmışsınız. Bizden adam çıkması için önce bizde de o olanakların olabilmesi lazım. Yoksa böyle trene bakar gibi bakar dururuz.

Bir Cevap Yazın