46 Yıl hamile kalan kadın

46 yıl hamile kaldı. Ağrılarla doktora gitti. Ultrasondan sonra çıkan sonuç şaşırttı.

1955’te, Kazablanka’nın biraz dışındaki bir köyde yaşayan Zehra Ebu Talip adlı Fas`li kadın ilk çocuğuna hamile kalır. Doğuma 48 saat kala büyük bir acı içinde kıvranan Zehra hastaneye kaldırılır.

Doktorlar, doğumun ancak sezeryanla gerçekleşebileceğini anne adayına bildirirler. Bu konuşmadan hemen sonra Zehra hastanede baska bir kadının sezeryanla doğum yaparken öldüğüne şahit olur. Aynı durumun kendi başına da geleceği korkusuyla hastaneden kaçar.

Devam eden günlerde, Zehra büyük doğum sancıları çeker ve bebek halen anne karnındadır. Birkaç gün sonra bebek hareket etmeyi keser ve acı diner.

Fas geleneklerine göre, bebek anne karnında sırf annenin onurunu korumak için uyuyabilir. Zehra da bu mistisizme inanır. Bebeğinin uykuya daldığına inanır ve hamileliği aklından silip çıkarır. 3 çocuk evlat edinir, kendisine torunlar bahşedilir.

Aradan çok uzun zaman geçer. Zehra 75 yaşına gelmiş ve acıları yeniden başlamıştır. Evlatlıklarından biri bu durumdan endişelenir ve annesini hemen bir uzmana, Rabat’a götürür. Doktor karın şişkinliğinin yumurtalıktan kaynaklanan bir tümörden dolayı olduğunu düşünerek, Zehra’ya ultrason çekimini uygun görür. Ultrason sonucunda kendisinin de açıklayamadığı bir kütle olduğunu görür ve Zehra`yı bir radyograf uzmanına havale ederek onun da fikrini almak ister. İkinci bir uzman incelemesinden sonra karın bölgesindeki kireçlenmiş kütlenin 46 yıl önce Zehra’nin hamile kaldığı bebeği olduğu anlaşılır.

Yumurtalar anne karnında anormal bir yerde (ektopik) döllenmiştir. Büyüyen cenin karın bölgesindeki plasenta’ya hayati organlarıyla tutunmuş ve bu gelişimi devam ettirmiştir.

Doktorlar ceninin anne karnından alınmasının ne kadar güvenli olacağı konusunda büyük bir sıkıntı yaşarlar. Cenin yaklaşık 4kg ağırlığında ve 42cm boyundadır.

Operasyon sonrasında ise ceninin tamamen taşlaştığı görülür. En şaşırtıcı olan ise ceninin kendi hayati organlarını ve karın duvarını eritip diş bölgenin sert bir cisim halini almasını sağlamasıdır.

4 saatlik başarılı bir operasyon sonrasinda cenin anne karnından çıkartılır.Ektopik hamilelikte eğer ölü cenin anne vücudu tarafından yeniden absorbe edilmeyecek kadar büyükse, cenin annenin bağışıklık sisteminden tamamen farklı bir beden halini alır.

Anne vücudu ise böyle bir durumda muhtemel enfeksiyonlardan korunmak için, cenini dokular öldüğünde ve kuruduğunda kireçli bir kılıfla kaplar. Kireç tabakası oluştuğunda, cenin yavaş yavaş taşlaşmaya doğru giderek sonunda taş bebek halini alır.

6 Cevaplar

 1. merve dedi ki:

  çoq acaip yha çoq ilginç

 2. selin dedi ki:

  yha pu kdr zaçma bişi olamaz yha kadınında ölemsi lazım

 3. nezahat dedi ki:

  çok sasırtıcı ama gerçek baksanıza cevrenıze sole bı bakın allah ser seyı yapar o yucedır

 4. yesim dedi ki:

  bence cok sacma,
  düsünun yani kadin hamile ve dogurcak durumda ve okdr agriya nasil dayana bilirki bence dayanamaz ne olursa olsun cocuk dunyaya gelir… o sanciya o agrilara engelli olamaz… bunu hamile olanlar daha iyi bilirler yada anne olanlar daha iyi bilir… Cocuk dogcak hale gelirse agrilarda daha cok olursa kadinlik organi baska bi sekle gelir…
  bi hamile kadin bile bunu engeliyemz dogum, dogum dur ayrica hem ölu bir bebek kadinin vucutunda 24 saaten yada 48 saaten fazla duramaz cunki zehirlene bilir ve kadin da ölmeye riski var….

  Nerden cikiyor böyle sacma seyler hayret ediyorum ama bu konuda daha bilinci biri varsa lütfen yorum yapsin….
  benim buna inanmam biraz zor…

  selamlar saygilar
  yesim

 5. yahya dedi ki:

  benceyesım dogrusoyluyor

 6. semiha dedi ki:

  arkadaşlar normalde bebeğin doğması gerek ama doğmaya bilirde cünkü anne karnında ölmüş ve cenin icinde tamamen suyunu kaybetmişse bir süre sonra sancıda kesilir yalnız normal şartlarda bu anne yaşayamaz cünkü bebek anneyi zehirler ama öldürmeyen allah öldürmez birde beyin gücü kadının hamileliğini bölede etkilemiş olabilir.bu arada ben 3 cocuk annesi olduğumdan biliyorum ilk bebeğim de bebeğimin suyu bitince sancılarım tamamen kesilmişti ama allaha şükür kızım yaşıyor 🙂

Bir Cevap Yazın