Vatandaş: İnternet'ten ne indirdiğine dikkat et, polis senin de Kapını Çalabilir

İŞTE TÜRKİYE’DE YAŞANMIŞ BİR VAKA: KORSAN MP3 İNDİRDİKLERİNİ BİLMİYORLARDI; POLİS 100 KİŞİYİ EVİNDEN ALDI…

Türkiye’de ilk kez internet üzerinden müzik indirerek, başkalarının kullanımına açan kişilere operasyon yapıldı.

Soruşturma, MÜ-YAP’ın (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği), telif hakkına sahip olduğu müzik parçalarının internet üzerinde dağıtımının yapıldığını söyleyerek şikayetçi olması üzerine açıldı. Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmada, internet kullanıcılarının “LimeWire” isimli programı kullanarak korsan müzik indirdikleri ve yine bu parçaları başkalarının alabilmeleri için kullanıma açtıkları tespit edildi.

Polis tarafından IP numaralarından önce bağlantı için kullandıkları telefon numaraları daha sonra da adresleri belirlenen korsan müzik dinleyen 112 kişi, gözaltına alındı. Savcılık kararı ile bu kişilerin bilgisayarlarına incelenmek üzere el kondu. İfadeleri alınan korsan müzik dinleyicilerinin yaptıklarının suç olduğunu bilmediklerini söyledikleri belirtildi. Bilgisayarında korsan müzik parçaları bulunan A.K. (27) ifadesinde, “Birkaç kez sitelerden şarkı indirmiştim. Ancak bunların kullanıma açıldığından ve başkalarının bilgisayarıma girmesine izin verdiğimden haberim yoktu” dedi.
Haber: Mustafa Şekeroğlu – Vatan gazetesi

Yorum: Bugüne kadar limewire ve benzeri programlardan Türkiye’de sayısız bilgisayar kullanıcısı mp3 ve görsel materyaller indirmiştir. Bunun sadece 112 kişinin başını yakmasıda ilginç bir durum. Bunlar nasıl tespit edilmiş ne şekilde bir karar verildi bu konuda , bir bilgi yok bu yolla mp3 indiren sayısız kullanıcıyı nasıl tespit etmeyi düşünüyorlar konuyu takip edip burayada sonucunu yazacağım 😉

2 Cevaplar

  1. ömer dedi ki:

    Ya Bunların 112 si değil .interneti olanların hepsi korsan cılık yapıyo.interneti niçin icat etmişler ozaman herşey korsancılığa giriyor?
    İnternetten ne yapılsa hep korsancı diolar ozaman da interneti kaldırsınlar tüm dünyadan ki korsancılık olmasın

  2. engin amca dedi ki:

    Arkadaşım bizim ükemiz nasıl bir ülke oldu böyle …Yazık Atatürk ün bıraktığı Türkiye değil burası …Günümüzde herşey yasak .Tüm dünyada sadece türkiyede şahsınızın izni olmadan telefonunun dinlenecbileceğini biliyormusunuz … Sadece türkiye sigara içmek yasak telefonla görüştün ne dedin ! düşündün çün ki suç herşey suç

Bir Cevap Yazın